ایران گردیجاذبه ها

غار چال نخجیر کجاست؟

غار چال نخجیر یکی از قدیمی ترین و دیدنی ترین غارهای ایران و جهان است که در دامنه کوه های تخت در 11 کیلومتری شمال شرقی شهر دلیجان در استان مرکزی قرار دارد. غار چال نخجیر با بیش از 20 میلیون سال قدمت و 6 کیلومتر وسعت دارد و جاذبه ای اسرارآمیز و پر از شگفتی است؛ در غار نخجیر دالان های در هم تنیده و کریستال های رنگارنگ هر بیننده ای را متحیر می کند. لازم است بدانید فقط 1 کیلومتر از غار نخجیر قابل بازدید است. آس چارتر در این مقاله قصد دارد به معرفی جاذبه ی دیدنی استان مرکزی غار نخجیر بپردازد تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

معرفی غار نخجیر مرکزی

غار چال نخجیر در سال 1367 بر اثر انفجار در نزدیکی ورودی غار توسط کارگرانی مه در آن نزدیکی مشغول کار بودند کشف گردید، غار چال نخجیر حدود 12 کیلومتر عمق دارد و دارای تالارها و مسیرهای بسیار زیبایی می باشد، این غار دارای قدمت طولانی می باشد و به دوره سوم زمین ‌شناسی به بیش از ۷۰ میلیون سال قبل باز می گردد، غار چال نخجیر یکی از غارهای آهکی و زنده دنیا بشمار می رود و از ۳ طبقه تشکیل شده، آهکی زنده به این معنی که اگر بخشی از آن ترک بردارد، دوباره ترمیم می ‌شود، حدود 95 درصد دیوارهای غار نخجیر از رسوبات آهکی پوشیده شده و 5 درصد دیگر سنگی می باشد، این مسیر طولانی که غار نخجیر دارد اما تا به امروز حدود ۱۳۰۰ متر از آن را می توانید بازدید نمایید، آن هم به این دلیل که از این اثر طبیعی گرانبها حفاظت شود، به همین دلیل به روی گردشگران بسته شده، لازم است بدانید آن قسمت های که بازدید می توانند دیدن کنند کفپوش شده و نورپردازی شده است، غار چال نخجیر در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران با شماره ۱۳۸۱۴ به ثبت رسیده است.

غار چال نخجیر,جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی

دیدنی های غار نخجیر مرکزی

غار نخجیر از غارهای آهکی دنیا که دارای 3 طبقه می باشد و داخل آن دارای دیدنی ها و جاذبه های بسیار زیادی از جمله: اسفنج‌ های بلورین، منشورها، کلیست و باغ‌ های مرجانی، دالان‌ها و حوضچه‌ های بزرگ و کوچک مه با گذشت سال های طولانی شکل گرفته اند. این غار همچنین دارای تالارهای مختلف زیادی می باشد که می توان به تالار زیبایی ‌ها، دریاچه، برزخ، باغ وحش، سفره عروس و چهلچراغ اشاره کرد که زیباترین تالار آن تالار چهلستون می باشد که چکنده‌های مختلف و رنگ‌ های خیره کننده ای در آن وجود دارد که شما را به خود جذب می کند، ابعاد تالار کوچک این غار حدود ۳×۵×۲۰ متر و تالار بزرگ حدود ۳۰×۴۰×۱۲۰ متر می باشد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

از دیگر زیبایی های جذاب و دیدنی های غار نخجیر می توان به سنگ‌‌های تزئینی آن اشاره کرد که به شکل های گوناگونی همچون انسان، گوزن، عقاب، لاک پشت، کبوتر و تندیس‌های عظیم ‌الجثه بلورین در آمده است، سقف غار پر از پیچ و شکستگی‌ است و بافت‌ها و قندیل‌های بلورین غار هم به رنگ تیره می باشد، غار نخجیر تا عمق ۱۴ کیلومتر شناسایی و حدود 1 کیلومتر آن کف سازی شده برای رفتن به عمق این غار باید حدود 47 پله را طی نمود.

در انتهای غار نیز دریاچه‌ ای زیبا وجود دارد، که اطراف آن را سقف و دیواره ها و سنگ ‌‌های عجیبی احاطه کرده، که بسیار شگفت انگیز می باشد، غار نخجیر در تابستان ها بسیار خنک و در زمستان گرم می باشد، و به هیچ عنوان در این غار با کمبود اکسیژن برخورد نخواهید کرد، زیرا به اندازه کافی در این غار هوا وجود دارد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

وجه تسمیه نام غار چال نخجیر

غار چال نخجیر از دیدنی های استان مرکزی که دارای ویژگی های منحصربفردی می باشد، نام این غار دارای دو کلمه چال و نخجیر می باشد که از ترکیب دو کلمه مکان پست و شکارگاه تشکیل شده، به معنای منطقه گود می باشد، این نام به این دلیل روی این غار گذاشته شده که در گذشته شکارچیان و حاکمان در هنگام شکار، دام و شکار خود را به سمت این غار هدایت می کردند تا شکارشان در دام بیوفتد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

جاهای دیدنی در نزدیکی غار چال نخجیر مرکزی

در نزدیکی غار نخجیر جاذبه های دیدنی استان مرکزی قرار دارد، این جاذبه های دیدنی شامل: بازار قدیمی نراق که در  ۱۰ کیلومتری از غار چال نخجیر قرار دارد و همچینن امامزاده یحیی نراق و کاروانسرای شمس السلطنه نراق که در فاصله 15 کیلومتری غار قرار گرفته اند.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

اقامتگاه های نزدیک غار چال نخجیر

اگر در سفر به استان مرکزی از غار چال نخجیر بازدید داشتید می توانید برای اقامت در نزدیکی غار از اقامتگاه های بومگردی در اطراف غار اشاره کرد، این اقامتگاه ها شامل: اقامتگاه بومگردی شمس نراق، اقامتگاه بومگردی نراقی ها و اقامتگاه سنتی خانه نخجیر نراق می باشد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

امکانات رفاهی غار نخجیر مرکزی

غار نخجیر مرکزی از جاذبه های دیدنی استان مرکزی که بازدید کنندگان و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده از این رو امکانات رفاهی برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده که می توان به کف ‌‌سازی، ایمن ‌‌سازی و نورپردازی ۱۳۰۰ متر از غار اشاره کرد که می توان به راحتی و با آرامش خاطر از این غار دیدن نمایید. از دیگر امکانات غار نخجیر می توان به سالن انتظار، بوفه و مهمانسرایی که در بیرون این غار احداث شده اشاره کرد که برای رفاه حال گردشگران می باشد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

بهترین فصل سفر به غار چال نخجیر

همانطور که در بالا گفته شد غار چال نخجیر دارای تهویه هوای طبیعی می باشد، این غار دارای دمای بسیار خنکی در تابستان ها و دمای گرمی در زمستان ها می باشد، دمای هوای این غار بین ۷ تا ۱۴ درجه سانتی گراد ثابت می باشد.

جاذبه های دیدنی استان مرکزی,دیدنی های استان مرکزی,دیدنی های غار نخجیر

مسیر دسترسی به غار نخجیر مرکزی

غار نخجیر در فاصله 10 کیلومتری شرق دلیجان در دامنه تپه های کم ارتفاع کوه تخت در جنوب جاده جاسب قرار دارد، برای دسترسی به غار نخجیر باید وارد جاده دلیجان به نراق شوید و بعد از طی کردن 4 کیلومتر به سمت چپ و بعد طی کردن مسافت بسیار کمی به غار نخجیر خواهید رسید.

آدرس غار نخجیر

ایران، استان مرکزی، حد فاصل دلیجان به نراق، چال ‌نخجیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا