غذاها

میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

در کشور ایران می‌ توانید چهار فصل را مشاهده کنید و تنوع زیستی گوناگونی وجود دارد که هر منطقه ‌ای از آن میوه‌ های مختلفی را دارا هستند، در واقع علاوه ‌بر میوه ‌های جنگلی سراسر کشور در شمال همیشه تنوع و جذابیت بیشتری وجود دارد.

با توجه به این‌ که جنگل ‌های زیادی در شمال مشاهده می ‌شود تعداد زیادی درخت، گیاه و بوته‌ های وحشی هم وجود دارد که خوراکی های طبیعی و ارگانیک را تولید می ‌کنند حتی قسمت‌ هایی در جنگل های شمال وجود دارد که ممکن است تا به ‌حال آن‌ جا را ندیده باشید و فقط محیط زندگی حیواناتی چون خرس و روباه است.

از طرفی میوه‌ های وحشی زیادی وجود دارد که هر کدام دارای فوایدی هستند، بنابراین در ادامه مطالب می ‌خواهیم در مورد میوه‌ های شمالی نایاب اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

خوج (گیلان و مازندران)

یکی از میوه هایی که مختص استان گیلان و مازندران است خوج نام دارد که بسیار تنومند است و مثل درخت ‌هایی که در فیلم ارباب حلقه ها دیده ‌اید رشد می ‌کند و معمولا بر روی تنه درخت آن خزه ‌های سبز رنگ می روید‌. از طرفی باید بگوییم خوج از لحاظ ظاهر مانند گلابی است، اما از آن بزرگ ‌تر می ‌باشد، پوست این میوه به ‌مراتب ضخیم تر از گلابی و به رنگ قهوه‌ ای هستند.

دقت داشته باشید که در زیر پوست ضخیم بافتی بسیار نرم و آبدار وجود دارد، این میوه دقیقا مانند دیگر میوه ها از ویتامین های بسیاری برخوردار است که می ‌تواند به بهبود کارکرد روده ها کمک کند.

میوه های‌ شمالی نایاب,انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران)

ازگل ژاپنی

ازگیل ژاپنی که در زبان محلی آن را به اسم انبه یا انبوه می ‌شناسند دارای درختی با برگ ‌های زیبا است که به حالت جالبی مثل خوشه‌ انگور بر روی درخت می‌ روید. این میوه هم خانواده میوه‌ هایی چون گلابی و سیب است و سرعت رشد بسیار بالایی هم دارد.

در واقع اگر چند دانه از آن‌ ها را در زمین بکارید سال بعد خوشه های آن را مشاهده خواهید کرد، لازم به ذکر است که بگوییم در هر میوه از ازگیل سه‌ تا چهار دانه وجود دارد که از خواص بی ‌شماری برخوردار هستند.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

ازگیل (گیلان و مازندران)

ازگیل از دیگر میوه‌ های استان گلستان، مازندران و گیلان می باشد که در زبان محلی کونوس نامیده می ‌شود. ازگیل میوه کروی شکلی است که رنگ قهوه‌ ای دارد، اما اگر به‌ خوبی نرسد مزه ترشی دارد که خوردن آن به‌ سختی امکان‌ پذیر است به ‌نحوی که باید با آب آن را پایین ببرید، از طرفی اگر بتوانید رسیده آن را پیدا کنید بافتی کاملا نرم و شیرین دارد.

ازگیل از خاصیت اسیدی برخوردار است و از آن برای تهیه انواع ترشی و کنسروها استفاده می‌ شود، البته دقت داشته باشید با توجه به این‌ که اسید سیانیدریک دارد کاملا سمی است و نباید از آن استفاده کنید، اما جوشانده برگ آن می‌ تواند بیماری ‌های بسیاری را از بین ببرد که می توانید برای درمان بیماری هایی چون برفک، آبسه، اسهال کودکان، تنظیم فشار خون و قند خون استفاده کنید.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

انار جنگلی(گیلان و مازندران)

درخت انار را می‌ توانید در مناطق گوناگون مشاهده کنید که نوع جنگلی آن برخلاف درخت های دیگری که می شناسید کاملا کوچک و ترش هستند و برای تهیه رب انار اصیل گیلانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، چرا که دارای غلظت رنگ و ترشی بیشتری است.

در واقع شما می‌ توانید انارهای محلی را با اندازه کوچک و سبزی که دارد مورد استفاده قرار دهید، اما برای افرادی که دچار مشکل معده  هستند توصیه نمی‌ شود.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

دارابی (گیلان و مازندران)

از میان انواع میوه های شمالی عجیب و غریب که ممکن است تا به حال اسم آن را نشنیده باشید دارابی نام دارد که منبعی غنی از ویتامین و منابع طبیعی می‌ باشد و بسیار خوش طعم است، از طرفی به ‌دلیل ترکیباتی که دارد برای تقویت سلامت بسیار مهم است.

لازم به ذکر است که بگوییم میوه دارابی به تقویت سیستم ایمنی، تنظیم قند خون، درمان آکنه، حفظ رطوبت پوست سر، کمک به سلامت دوران بارداری و درمان عفونت های ادراری کمک زیادی می‌ کند.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

قره قات (گیلان و مازندران)

میوه های بسیاری در جنگل های شمالی وجود دارد که ممکن است افراد زیادی به آن دسترسی نداشته باشند و از میان آن ها می توان قره قات یا اینگو را نام برد که درختچه ای خودرو دارد و در جنگل های تالش می توانید آن را بیابید.

لازم به ذکر است که بگوییم قره قات در دو نوع کلیبری و اردبیلی وجود دارد که گیاه آن ها با هم تفاوت دارد، مثلا اسم گیاه قره قات اردبیلی سیاه گیله است که می توانید آن را در جنگل های خلخال، اسالم و ارتفاعات اردبیل بیابید. از طرفی اسم گیاه قره قات کلیبری گالش انگورک است که در جنگل های ارسباران و کلیبر در آذربایجان می روید.

انار جنگلی(گیلان و مازندران),قره قات (گیلان و مازندران),میوه‌ های شمالی که تا حالا نخورده اید

ولیک (گیلان و مازندران)

از دیگر میوه های‌ شمالی نایاب می توان ولیک را نام برد که بیشتر در اطراف جنگل های گالیکش می روید و با توجه به اینکه بسیار حساس است باید قبل از رسیدن از روی درخت چیده شود و بعد ان را بر روی پشت بام قرار می دهند که کاملا برسد.

دقت داشته باشید که این میوه جنگلی در زبان محلی اسم های مختلفی دارد، به عنوان مثال در لاهیجان به اسم کمار و پر رامسر با نام کجیل معرفی می شود که ولیک اسم مازندرانی این میوه ترش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا