جاذبه هامجله

دیدنی های کاشان

استان اصفهان یکی از جذاب ترین استان ها ایران است، این استان شهرستان های تاریخی زیادی می باشد که دارای قدمت بسیار زیادی می باشد، از تاریخی ترین شهرستان های این استان، شهر کاشان می باشد، شهر کاشان دارای بناهای تاریخی که قدمت زیادی  دارد، شهر کاشان علاوه بر بناهای تاریخی دارای جاذبه های طبیعی زیادی نیز می باشد، در ادامه قصد داریم به معرفی جاذبه های دیدنی کاشان بپردازیم همراه ما باشید.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

بقعه خواجه تاج الدین کاشان

در ابتدا به معرفی بقعه خواجه تاج الدین کاشان می پردازیم، این بقعه از بناهای تاریخی کاشان می باشد، در این بقعه مشهورترین افرادهمچون خواجه تاج‌ الدین شیروانی به همراه دو برادرش که از افراد مشهور در دوره آق ‌قویونلوها قرن نهم بوده اند به خاک سپرده شده اند. بقعه تاریخی خواجه تاج الدین کاشان در نزدیکی مسجد آقابزرگ قرار دارد و در این مجموعه علاوه بر بقعه، مدرسه، خانقاه، آب انبار، مسجد نیز قرار دارد. بقعه خواجه تاج الدین کاشان دارای معماری و کاشی ‌کاری‌ های زیبا به همراه تزئینات جذابی می باشد، بقعه خواجه تاج الدین کاشان در میدان کمال الملک کاشان، خیابان فاضل نراقی واقع شده است.

پل گبر آباد کاشان

پل گبر آباد یک پل تاریخی و زیبا که مربوط به دوران صفویه می باشد، پل گبرآباد در بخش مرکزی شهر کاشان قرار دارد و از جاهای دیدنی کاشان به شمار می رود، پل تاریخی گبرآباد بعنوان یک اثری ملی در تیر ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت رسیده است.

دیدنی های کاشان,بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان

مدرسه سلطانیه کاشان

از دیگر بناهای تاریخی کاشان می توان به مدرسه سلطانیه می باشد، این مدرسه به دستور فتحعلی شاه در سال 1221 هجری قمری در دوران قاجار ساخته شد، ساخت این مدرسه چند سالی طول کشید و سرانجام در سال 1229 هجری قمری ساخت آن به پایان رسید، مدرسه سلطانیه شباهت زیادی به مدارس چهار باغ و صدر اصفهان دارد که طراحی و معماری آن به عهده محمد شفیع بوده است. مدرسه سلطانیه دارای یک حیاط وسیع که دور تا دور آن حدود ۵۰ حجره وجود دارد که این حجره ها برای اسکان طلاب بوده است، از تزئینات مدرسه سلطانیه می توان به گنبد آجری و سردر زیبا کاشی کاری شده، کتیبه‌ های گچی و کاشی ‌کاری‌ های رنگارنگ و درختان سرسبز داخل حیاط آن اشاره کرد.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان از دیگر دیدنی های کاشان می باشد، موزه ملی کاشان درضلع غربی باغ فین کاشان قرار دارد و در سال  1205 هجری شمسی توسط علی ‌محمد خان صدراصفهانی داماد فتحعلی شاه که در آن زمان حاکم اصفهان بود ساخته شد، با گذشت زمان این بنا که امروزه به موزه ملی کاشان تبدیل شده است، خرابه ای شده بود که کسی از آن استفاده ای نمی کرد، در سال 1337 هجری‌ شمسی سرشناسان کاشان تصمیم گرفتن برای آثارتاریخی کاشان موزه ‌ای در باغ فین کاشان بسازند که سرانجام با این تصمیم مخروبه ی موجود در باغ فین کاشان به موزه تبدیل شد، که بازسازی آن حدود پنج سال به طول انجامید، و سرانجام موزه ملی کاشان در سال 1346هجری شمسی افتتاح شد. موزه ملی کاشان حدود ۷۰۰ متر مربع وسعت و دارای دو طبقه و چند بخش می باشد، در داخل این موزه حدود 400 قطعه از اشیاء تاریخی و با ارزش که می توان گفت قدمت آنها به هزاره هفتم قبل ازمیلاد باز می گردد، نگهداری می شود.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

مناره زین ‌الدین کاشان

از دیگر آثار تاریخی کاشان که مربوط به قرن 5 تا 7 هجری قمری است، مناره زین‌ الدین می باشد، این بنا متعلق به فردی به نام خواجه زین ‌الدین است و شخصی باستان ‌شناس بنام مادام دیولافوا در سفرش به کاشان درباره ی این مناره در کتابش اطلاعاتی را نوشته است که در این کتاب تاریخ قرن سیزدهم میلادی ذکر شده است که برابر با دوره ایلخانیان بوده، مناره تاریخی کاشان دارای معماری زیبا و جذابی با کاشی ‌های فیروزه‌ ای می باشد.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

کاروانسرای مرنجاب کاشان

کاروانسرای مرنجاب از دیگر جاذبه های دیدنی کاشان که به دستور شاه عباس در دوران صفویه ساخته شد، این  کاروانسرا دارای معماری جالبی می باشدکه شباهت زیادی به قلعه و دژ دارد، از کاروانسرای مرنجاب در گذشته از آن بعنوان مقری دفاعی در زمان حمله ازبکان مورد استفاده قرار می گرفته، کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم و  پنجاه کیلومتری شمال شرق آران وبید گل قرار دارد و امروز به سفره‌ خانه ‌ای سنتی تبدیل شده و میزبان گردشگران زیادی می باشد.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

خانه حشمت الله خان کاشان

خانه حشمت‌ الله خان از بناهای تاریخی در کاشان که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد، خانه حشمت‌ الله خان دارای معماری بسیار جذابی می باشد و دارای حیاطی بزرگ، قسمت‌های اندرونی و بیرونی، قسمت‌ شاه نشین، سرداب، هفت دری و هشتی ورودی می باشد، خانه حشمت‌ الله خان توسط میراث فرهنگی کاشان مرمت شده است.

روستای کمال الملک کله کاشان

در حدود 40 کیلومتری شمال شرق کاشان روستای کمال الملک کله قرار دارد، روستای کمال الملک کله دارای بناهای تاریخی زیادی و طبیعت چشم نوازی می باشد، از بناها یتاریخی این روستا می توان به مشهور ترین آن ها قدمگاه حضرت علی، ابجه کهره و سور اشاره کرد. روستای کمال الملک کله در کنار حرم مطهر حضرت  سلطان علی ابن محمد باقر واقع شده است.

بناهای تاریخی کاشان,جاذبه های دیدنی کاشان,جاهای دیدنی کاشان

مسجد میرعماد کاشان

مسجد میرعماد کاشان از بناهای تاریخی که مربوط به سال  842 هجری شمسی می باشد و توسط خواجه امیرعماد الدین شیروانی درقسمت جنوبی بازارمس فروشان روبروی میدان بازار کاشان ساخته شده است، مسجد میرعماد کاشان دارای بخش های زیادی از جمله هشتی، جلوخان، صحن دو طبقه، شبستان‌ ها، گنبد آجری، منبر، آب ‌انبار و دو سر در با کتیبه های تاریخی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا