جاذبه هامجله

جاذبه های گردشگری ایلام

ایلام از استان های زیبا و با طبیعتی محصور کننده که دارای طبیعتی بسیار ناب و حیرت ‌انگیز می باشد، ایلام در میان کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی قرار دارد و دارای آب ‌وهوای معتدل کوهستانی و بهاری می باشد، ایلام علاوه بر جاذبه های بکر طبیعی دارای تاریخ کهن و تمدن تاریخی نیز می باشد، که آثار تاریخی به دست آمده بر روی بقایای تمدن ساسانی گواه قدمت تاریخی این شهر می باشد، در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی ایلام می پردازیم همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

تنگه لارت ایلام

یکی از مناطق دیدنی ایلام تنگه باستانی لارت می باشد که در فاصله ۲ کیلومتری جنوب شهر تاریخی لارت قرار دارد، تنگه لارت ایلام دارای آب و هوای مطبوع و طبیعتی جذاب و چشم نواز می باشد، شهر تاریخی لارت دارای قدمت زیادی می باشد و مربوط به دوره ساسانی بوده و علاوه بر طبیعت بکر یکی از توریستی ‌ترین مناطق ایلام نیز بشمار می رود، در سال ۱۳۱۰ تنگ باستانی لارت در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تنگه لارت ایلام در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. دامنه‌های کبیرکوه نیز در انتهای این تنگه قرار دارد.

مناطق دیدنی ایلام,جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام

غار زینگان ایلام

غار زینگان از جمله جاذبه های طبیعی ایلام می باشد، غار زینگان در ۵ کیلومتری جنوب شرقی صالح آباد و در ۵۲ کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام قرار دارد، جالب است بدانید غار زینگان در اصل یک تنگه می باشد و هیچ شباهتی به غار نیز ندارد و دو سر مسیر آن باز می باشد، اما به غار زینگان معروف شده است.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

آبشار آما ایلام

در ۲۵ کیلومتری جنوب ایلام و پشت سد ایلام در مجاورت روستای آما، آبشاری به همین نام اَما قرار دارد، این آبشار از دیدنی های ایلام به حساب می آید و حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. آبشار آما گردشگران زیادی را سالانه به سوی خود می کشاند و برای بازدید از آن باید از میدان قرآن ایلام به سمت ملکشاهی بروید.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

آبشار پلیه ایوان ایلام

آبشار پلیه ایوان از جاذبه های گردشگری ایلام و از مناطق پرطرفدار در این شهر بشمار می رود، آبشار پلیه ایوان از 7 آبشار تشکیل شده و به آبشار هفت قلوی پلیه معروف می باشد، آبشار هفت قلوی پلیه دارای ۲۵ متر عرض و هفت تا ۹ شیار ریزشگاه آب می باشد، آبشار پلیه ایوان از آب رودخانه گنگیر سرچشمه و تامین می گردد. آبشارهای هفت قلوی پلیه گردشگران داخلی  و خارجی زیادی را به سوی خود کشانده است. و به خاطر داشتن آب و هوای مطبوع به یکی از توریستی ‌ترین مناطق دیدنی ایلام تبدیل شده است.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

شهر باستانی سیمره ایلام

از مهم‌ ترین دیدنی‌های تاریخی استان ایلام شهر باستانی سیمره می باشد، شهر باستانی سیمره بزرگ ‌ترین محوطه تاریخی ایلام به شمار می ‌رود، قدمت این شهر تاریخی به 2500 سال پیش باز می گردد که در در دوره ساسانی بر این شهر بر روی خرابه های شهر ماداکتو پایتخت حکومت عیلامیان ساخته شده است. وسعت این منطقه تاریخی به بیش از ۱۲۰ هکتار تخمین زده شده، بهترین زمان بازدید از شهر باستانی سیمره فصل بهار و اوایل تابستان می باشد، شهر باستانی سیمره در شهریور ماه سال ۱۳۱۰ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه دوقلو سیاه گاو از جاهای دیدنی ایلام و تنها دریاچه دوقلوی کشور بشمار می رود، دریاچه دوقلو سیاه گاو بعنوان یکی از جاذبه گردشگری منحصر‌به ‌فرد در جهان محسوب می شود. این دریاچه از رودخانه سیاه گاو که از میان صخره و دره‌ها عبور می کند به وجود آمده است، دریاچه دوقلو سیاه گاو توسط یک کانال ۱۰ متری به هم متصل شده اند، دریاچه دوقلو سیاه گاو حدود هزاران سال قدمت دارد، عمق این دو دریاچه حدود ۳ متر می باشد، عرض دریاچه دوقلو سیاه گاو ۸ متر و طول آن ۷۰ متر است. دریاچه دوقلو سیاه گاو دارای آب زلالی بسیار زلالی می باشد.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

تنگ کافرین ایلام

تنگ کافرین از جاهای دیدنی و از مناطق مهم گردشگری ایلام می باشد، تنگ کافرین دارای طبیعتی بکر و حیرت ‌انگیز بوده و از چندین چشمه و کوه‌های مرتفع کبیرکوه تشکیل شده است. تنگ کافرین ایلام از جاذبه‌ های تفریحی استان ایلام که در شهرستان بدره قرار دارد. طول تنگ کافرین حدود ۲ کیلومتر است و ارتفاع آن حدود ۷۰۰ متر از سطح دریا می باشد. جالب است بدانید تنگ کافرین ایلام شباهت زیادی به یکی از جاذبه های امریکا گرند کانیون دارد. از جاذبه های گردشگری نزدیک به تنگه کافرین ایلام، برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر می باشد.

جاذبه های دیدنی ایلام,جاذبه های طبیعی ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام

تنگه رازیانه ایلام

از بکرترین جاذبه های طبیعی و گردشگری ایلام می توان به تنگه رازیانه اشاره کرد، تنگه رازیانه از زیباترین دیدنی های ایلام که بخاطر رویش گیاه رازیانه در این منطقه به این نام معروف شده، تنگه رازیانه ایلام دارای عمق زیادی می باشد و در دامنه کبیرکوه قرار گرفته است، از پوشش گیاهی و جانوری این منطقه می توان به حیواناتی مانند: راسو، سمور، گربه وحشی و کاراکال اشاره کرد، جالب است بدانید تنگه رازیانه از محبوب ترین مناطق برای علاقه مندان به صخره ‌نوردی و دره‌ نوردی می باشد. تنگه رازیانه از مناطق توریستی که سالانه میزبان گردشگران و توریست های زیادی از سرتاسر ایران و جهان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا