ایران گردی

باغ های شیراز

جذابیت‌های متنوع شیراز به قدری فراوان است که تمام آنها را در یک مقاله به‌طور کامل بررسی کرد، امری دشوار است. این شهر با بهره‌گیری از جاذبه‌های تاریخی، توانسته است تصویری زیبا از تاریخ و فرهنگ ایران را به تصویر بکشد. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، شیراز دارای مناطق طبیعی فراوان و باغ‌های زیباست.

در فصل بهار، باغ‌های این شهر به قدری شکوفه‌گر می‌شوند که به نظر می‌آید که خدا قطعه‌ای از بهشت را در این شهر به ارمغان آورده است. در ادامه، به معرفی برخی از باغ‌های زیبا و جذاب شیراز می‌پردازیم که قطعاً در لیست بهترین مکان‌های دیدنی این شهر قرار می‌گیرند.

باغ های تفریحی شیراز,باغ های شیراز,بهترین باغ های شیراز

باغ ارم

باغ ارم شیراز، یکی ازمکان های تفریحی شیراز، با تنوع گیاهی فراوان خود به عنوان باغ گیاه‌شناسی شیراز شناخته می‌شود. هنگام پیش قدم شدن در این باغ و غرق شدن در میان درختان با سر به فلک، نسیم خنک صورت شما را نوازش می‌کند. اینجا می‌توانید یک عمارت تاریخی همراه با یک حوض عظیم را از نزدیک مشاهده کنید.

عمارت زیبا به دوره سلجوقی بازمی‌گردد، اما کریم خان زند باغ را در دوره معاصر بازسازی کرده و در زمان ناصرالدین شاه قاجار، عمارت فعلی به جای عمارت ایلخانی ساخته شده است. متاسفانه امکان بازدید از داخل عمارت برای عموم ممکن نیست و درب ورودی آن بسته می‌باشد. باغ ارم شیراز در فهرست میراث جهانی نیز ثبت شده است.

مکان های تفریحی شیراز,باغ های تفریحی شیراز,باغ های شیراز

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از بهترین باغ های شیراز است که بخش اعظم درختان آن از گونه نارنج تشکیل شده است. در فصل بهار، بوی خوش نارنج در فضای این باغ و اطراف آن می‌پیچد. این باغ در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و هم‌اکنون تحت مدیریت شهرداری قرار دارد.

در مرکز این باغ، عمارتی تاریخی سه‌طبقه واقع شده که شما را به دوران‌های گذشته می‌برد؛ این عمارت با معماری ساسانی شکل گرفته و به عنوان اولین کلاه‌فرنگی ایران شناخته می‌شود. مساحت این باغ حدود ۶ هکتار است و جوی‌های آب همراه با آبنماهای زیبا، زیبایی باغ را به اوج می‌رسانند. برخی معتقدند که در ساختار این باغ، سبک چهار باغ سنتی ایرانی به عنوان الگو مورد استفاده قرار گرفته است.

جالب است بدانید که اگر از جنوب به عمارت این باغ نگاه کنید، به نظر می‌رسد که دارای سه طبقه است، در حالی که از جهت شمالی، شکل دو طبقه دیده می‌شود.

باغ های تفریحی شیراز,باغ های شیراز,بهترین باغ های شیراز

باغ جهان نما

باغ جهان‌نمای شیراز با ۷۰۰ سال تاریخچه، یکی از باغ های تفریحی شیراز است. این باغ به نام خود اشاره دارد که زیبایی خاصی در خود جای داده است. تیمور گورکانی نیز تا اندازه‌ای که عاشق زیبایی این باغ شد، دستور ساخت یک باغ با ویژگی‌های مشابه در سمرقند را صادر کرد.

در گذشته، این باغ با لقب “زینت‌الدنیا” شناخته می‌شد. متأسفانه با فروپاشی سلسله‌ی صفویه، این باغ تخریب شد؛ اما با بازگشایی مجدد زمان حکومت کریم‌خان زند، با اراده‌ی او دوباره ساخته شد و یک عمارت هشت‌ضلعی به دستور ایشان افزوده شد. زیبایی محیط خارجی و اطراف این باغ نیز ارزش خود را حفظ کرده است و درختان آن نیز با دستور وکیل‌الرعایا در سال ۱۱۸۵ هجری قمری کاشته شدند.

باغ های تفریحی شیراز,باغ های شیراز,بهترین باغ های شیراز

باغ عفیف آباد

باغ گلشن یا عفیف‌آباد، یکی از باغ‌های باستانی شیراز، ریشه‌های خود را به دوره صفویه باز می‌گرداند. این باغ به عنوان یکی از مکان‌های تفریحی محبوب پادشاهان صفوی شناخته می‌شده است و به دلیل وجود گل‌های رنگارنگ در آن، به آن گلشن هم می‌گفته‌اند. با مساحتی حدود ۱۲۷ هزار متر مربع، این باغ همچنان یک عمارت باستانی را در خود جای داده است. در دوران قاجار، باغ عفیف‌آباد توسط میرزا علی‌خان قوام‌الملک خریداری شد.

او بازسازی این باغ را آغاز کرد و عمارت موجود در آن نیز طبق دستور او ساخته شد. این عمارت امروزه به دو موزه تبدیل شده است، یکی به عنوان موزه سلاح‌های نظامی و دیگری به عنوان موزه عبرت. این موزه توانسته لقب بزرگترین موزه ارتش خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

همچنین، در داخل باغ یک حمام تاریخی و یک قهوه‌خانه سنتی نیز وجود دارد که بازدید از آن‌ها تجربه‌ی لذت‌بخشی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا