ایران گردی

ارگ کریم خان شیراز

در شهر شیراز مکان‌های دیدنی زیادی وجود دارد که یکی از آنها، ارگ کریم خان شیراز است. از این رو این مکان به عنوان یک مکان گردشگری در بین گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است. این ساختمان در دوره زندیه توسط فردی به نام کریم خان ملقب به وکیل الرعیا در سال ۱۱۸۰ هجری قمری بنا شده است.

این مکان در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده و گردشگران خارجی زیادی را به خود مجلوب کرده است. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را بیشتر با این بنا آشنا کنیم و بهتر است با جزئیات به معماری ارگ خان شیراز توجه کنید تا بتوانید زیبایی های نهفته را احساس کنید.

ارگ کریم خان شیراز,تاریخچه ارگ کریم خان زند در شیراز,ساعت بازدید ارگ کریم خان

تاریخچه ارگ کریم خان زند در شیراز

ارگ کریم خان شیراز از دوره زندیه به جا مانده و به عنوان یک مکان متفاوت تاریخی شناخته شده است. ارج کریم خانه نمونه بارزی از ساختمان‌های بلند با معمارهای قدیمی است که کریم خان زند این مکان را برای محل سلطنت و زندگی خود در نظر گرفته بود. بعد از کریم خان زند این مکان به عنوان دارالحکومه بود و در سال ۱۳۵۱ به زندان شهربانی تغییر کرد. این زندان در دو طبقه بود که در هر کدام از طبقات ۴ تا ۶ سلول ساخته شده بود و شما می‌توانستید تزیینات و نقاشی‌هایی را با گچ مشاهده کنید.

حدوداً در سال ۱۳۵۰ کریم خان این مکان را در اختیار اداره فرهنگ و هنر قرار داد و به عنوان یک مکان باستانی در بین گردشگران داخلی و خارجی شناخته شد. بعد از دوره قاجار پهلوی روی کار آمد که در این دوره نقشی هایی روی دیوار اضافه شد و یک اثر زیبا و باشکوه را ایجاد کرد.

این مکان تاریخی در دوره‌های مختلفی دست به دست شد و در هر دوره پادشاهان معماری‌ها و سبک‌های مختلفی را به این ساختمان اضافه کردند که نتیجه آن داشتن یک معماری و محوطه زیبا است.

معرفی ارگ کریم خان زند شیراز,ارگ کریم خان شیراز,تاریخچه ارگ کریم خان زند در شیراز

معماری ارگ کریم خان شیراز

معماری شیراز نمونه بارزی از زیبایی و جلوه در زمان زندیه است. تاکنون شهر شیراز و شهرهای دیگر این معماری را با چشم ندیده و با دست احساس نکرده است. اگه کریم خان دارای دو معماری مسکونی و نظامی است که توسط معماران ماهر ساخته شده است. چهار پرس مستطیل شکل در گوشه‌های هر چهار ضلع وجود دارد که یکی از این چهار برج‌ها به نام برج کج است. سه ضلع شمال و جنوب و غرب دارد و هر یک از ایوان‌ها دو ستون سنگی دارد.

شما می‌توانید در اتاق‌های کریم خانه شیراز نقاشی‌های زیبا و برجسته را مشاهده کنید. در این مکان ۴ شاه نشین وجود دارد که در هر چهار ضلع شما معماری‌های مختلفی را می بینید. در جنوب شرقی ارگ، حمام ارگ وجود دارد که با لوله‌های آبرسانی و آبگیری به قنات متصل هستند. معماری قلعه در دو بخش بیرونی و درونی است که در وسط هر بخش حوض زیبا و برجسته وجود دارد.

معماری ارگ کریم خان شیراز بسیار خاص و به سبک معماران خارجی است که شما با مشاهده کردن هر طرف می‌توانید یک معماری با سبک‌های متفاوت را ببینید. وقتی به تاریخچه این مکان تاریخی سر می‌زنید متوجه می‌شوید که به خاطر داشتن معماری سلطنتی و کلاسیک در میراث فرهنگی ملی به ثبت رسیده است. یک نقطه جالبی که در مورد معماری این بنا وجود دارد این است که وقتی از بالا نگاه می‌کنید شبیه به ذوزنقه است که این عامل به دلیل نامناسب بودن و نشست خاک در زمان ساخت است.

ارگ کریم خان شیراز,تاریخچه ارگ کریم خان زند در شیراز,ساعت بازدید ارگ کریم خان

توصیف محوطه ی ارگ کریم خان شیراز

محوطه درونی و بیرونی ارگ کریم خان شیراز بسیار زیبا و متحیر انگیز است که ما در اینجا می‌خواهیم بخشی از این محوطه را برای شما توصیف کنیم تا زیبایی این مکان را ندیده تجسم کنید.معماری ارگ کریم خان شیراز بسیار زیبا است و شما می‌توانید نماهای آجری با رنگ‌های قرمز و زرد را مشاهده کنید که به زیبایی در کنار هم چیده شده است. وقتی به دیوارهای این ساختمان می‌نگرید متوجه این امر می‌شوید که دیوارهای بلندی دارد که حدوداً ۱۲ متر است.

محوطه داخلی از کاشی‌های بسیار زیبا ساخته شده است که شما ساعتی را می‌توانید محو این محوطه شوید. در محیط داخلی ارگ کریم خان شیراز باغچه بسیار بزرگ و فضای گسترده‌ای دارد که شما می‌توانید هرگونه درخت و گل‌های زینتی و نادر را مشاهده کنید.‌ در گوشه این ساختمان بادگیرهای بزرگی را مشاهده می‌کنید که در زیر آنها ایوان‌های کوچک و بزرگی وجود دارد. وقتی وارد اتاق‌ها می‌شوید می‌توانید مجسمه‌های مومی خاصی را مشاهده کنید و وقتی به مجسمه‌ها بیشتر خیره می‌شوید می‌توانید زیبایی‌ها و نقش و نگارهای خاصی را ببینید.

در قسمت دیگری از اتاق‌ها لباس‌های محلی زنان ایرانی وجود دارد که با منجوق و مرواریدهای کوچک و بزرگ تزیین داده شده است. اکثر دیوارهای ارگ کریمخانه شیراز با ورقه‌های طلا با رنگ‌های قرمز پوشیده شده که یک سبک سلطنتی را ایجاد کرده است. سنگ‌هایی که برای کف این ساختمان در نظر گرفته شده است از جنس سنگ آهک است که به عنوان با کیفیت‌ترین سنگ معرفی شده است.

ارگ کریم خان شیراز,تاریخچه ارگ کریم خان زند در شیراز,ساعت بازدید ارگ کریم خان

هزینه و زمان بازدید از ارگ کریم خان

اگر قصد سفر دارید و می‌خواهید مکان‌های تاریخی منحصر به فرد را مشاهده کنید به شما توصیه می‌کنیم که شهر شیراز را مقصد خود قرار دهید و حتماً ارگ کریم خان را از نزدیک ببینید. اگر می‌خواهید این مکان تاریخی را ببینید می‌توانید در ۶ ماه اول سال از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۹ شب و در ۶ ماه دوم سال از ساعت ۷:۳۰ تا ۸:۳۰ شب را برای بازدید در نظر بگیرید. بهترین زمان بازدید از این مکان تاریخی و زیبا در فصل تابستان و پاییز است چون شما در این فصل‌ها می‌توانید محوطه پر از گل و برگ‌های رنگارنگ را مشاهده کنید و بیشتر با زیبایی این مکان آشنا شوید.

ساعت بازدید ارگ کریم خان این مکان در حال تغییر است و بهتر است شما قبل از مراجعه به این مکان اطلاعات لازم را کسب کنید. برای ورود به این محوطه حتماً باید بلیط تهیه کنید که به دو صورت اینترنتی و حضوری امکان‌پذیر است و شما با هر روشی که راحت هستید می‌توانید بلیط ورود را خریداری کنید.

هزینه بلیط برای گردشگران داخلی ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۰۰ هزار تومان است ولی این هزینه‌ها در فصل‌ها و زمان و حتی ساعت‌های مختلف در حال کاهش و یا افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا